Pocztówka z Wyspy Św. Ludwika

by Karolina

Otoczona Sekwaną L’ile Saint-Louis to perełka na mapie Paryża. Jedno z najstarszych i najromantyczniejszych miejsc w mieście. Mimo, że wyspa położona jest w ścisłym centrum, życie toczy się tu spokojnym, sielankowym rytmem, tworząc oazę dla turystów i mieszkańców Paryża. Francais Carco powiedział, że to le seul endroit au monde pour un poete czyli jedno jedyne miejsce na świecie dla poetów. I choć na Ziemi na pewno znalazłoby się kilka punktów rywalizujących o te miano, to w samym Paryżu niewiele jest ustronniejszych miejsc

Zabytkowe, piękne rezydencje, intymny i oryginalny klimat wyspy sprawiają, że jest to jeden z najlepszchy i najdroższych adresów w Paryżu, a jej mieszkańców nazywa się Les Luisiens.

W XIX wieku na wyspę ściągnęła bohema artystyczna Paryża.  Pod adresem 17 quai d’Anjou przez pewien czas mieszkał sam Baudelaire, tam też regularnie odbywały się spotkania klubu Haschischins,  na których bywali m.in. Manet, Nerval i Balzac. Od 1838 roku istnieje tu najstarsza poza granicami kraju instytucja polska. Założona przez Adama Czartoryskiego, Juliana Niemcewicza i Karola Sienkiewicza – wtedy fundacja Wielkiej Emigracji-dziś Biblioteka Polska mieście się w pięknej XVII-wiecznej rezydencji przy 6, Quai d’Orleans. Na trzech piętrach mieszczą się tam, jedyne na tej wyspie, niewielkie muzea poświęcone Mickiewiczowi i Chopinowi. Szczegóły można znaleźć tutaj.