Kinopolska jest kobietą

by Karolina

W tym samym czasie gdy Diane Kruger inaugurowała sezon świąteczny w Paryżu, symbolicznie włączając dekoracje świetlne na Champs Elysees, dosłownie kilkaset metrów dalej w zaprzyjaźnionym z filmem polskim kinie Le Balzac rozpoczynała się kolejna edycja festiwalu filmowego KINOPOLSKA 2012. W tym roku gościem honorowym,bardzo obecnym i gotowym na intelektualną i artystyczną wymianę jest Agnieszka Holland i jej filmem Kopia mistrza  z 2006  zaczął się wieczór otwarcia.

Ponieważ w Paryżu łatwiej o rzeczy niezwykłe, zapalająca lampki Diane Kruger jednocześnie pojawiła się w roli głównej w tym własnie filmie. Fantastycznie zagrała Annę Holtz fikcyjną postać asystentki Beethovena w ostatniej fazie życia kompozytora. Film idealnie skomponowany i niesamowicie zagrany: minimalistyczna Kruger hipnotyzuje, a  Ed Harris, który przeistoczył się w dzikiego, oddanego życiu i muzyce bohatera jest fenomenalny. Historia mocnej kobiety mierzącej się z potęgą talentu i pasji, pięknie skonstruowana i sfilmowana. Kobiety własnie są centrum tegorocznej edycji festiwalu i  one porządkują jego program  – od organizatorek i wolontariuszek przez reżyserki po aktorki i grane przez nie bohaterki lista inspirujących nazwisk jest długa.

Kto może niech wybiera w świetnie dobranym programie, który znajdziecie na stronie organizatora, czyli Instytutu Polskiego i pędzi do Balzaka!