Wiosno, gdzie jesteś?!

by Karolina

IMGP0384

 

Zadaję sobie to pytanie jak Wy wszyscy, bo w Paryżu też jej nikt jeszcze tego roku nie widział. Nowy złoty rower czeka w kącie, by wraz ze mną ruszyć w miasto pierwszego słonecznego dnia, a tymczasem ja  nadal daje pierwszeństwo książkom.

Biografia Wisławy Szymborskiej napisana przez Annę Bikont i Joannę Szczęsną podarowana mi przez parę przyjaciół, czekała kilka tygodni na półce. Oszołomiona tym, co zrobiła ze mną fantastyczna opowieść o Miłoszu Andrzeja Franaszka, obawiałam się sięgnąć po książkę poświęconą Szymborskiej w obawie, że czegoś jej zabraknie. Błąd. Cudowna niespodzianka i przyjemność z każdego akapitu. Napisana z wielkim szacunkiem i kompletnym zaufaniem do twórczości poetki, z wielkim poczuciem humoru (nie mogło być inaczej) i dystansem, poruszająca każdy etap w życiu bohaterki przedstawia nam piękny i bogaty portret poetki, która najbardziej ceniła sobie dyskrecję, intymność i bezpośredni kontakt z wąskim gronem bliskich osób. Autorki nas w to grono po cichu wprowadzają.

W całej biografii prawie tyle samo co tekstu jest fotografii. Zakładka do książki jest całkowicie niezbędna, bo na każdej stronie znajduje się  jakieś interesujące/intrygujące zdjęcie, grafika, okładki tomików albo słynne kartki robione przez Szymborską, które tak świetnie zapadają w pamięć, że nie sposób zapomnieć, przy którym obrazku zatrzymało się ostatni raz.

W takim towarzystwie wytrzymam. Nawet do wiosny.

IMGP0385

 

IMGP0389

 

IMGP0390